Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Scrie răspuns
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Dragii mei,

Ma bucur mult ca va ajutati intre voi aici pe forum! Este foarte important sa constientizati ca multi oameni au astfel de probleme si ca ele au rezolvare.
E important sa scrieti aici despre ce va preocupa, despre ce situatii neplacute traiti, insa nu uitati de aspectele pozitive, de reusitele voastre, de momentele si perioadele de bine.
Mikken, stiu ca acum experimentezi o recadere si ca iti este greu. Avand in vedere cat de rau te-ai simtit, e aproape imposibil ca procesul tau de vindecare sa aiba loc fara recaderi. Aminteste-ti filmul din sedinta 9, despre vindecare si recaderi. Episodul chinuitor pe care l-ai trait azi pare ceva mai putin intens decat ce aveai la inceput, plus ca se pare ca te-ai mobilizat mai repede si mai usor sa iesi din el. Asa cum am mai discutat noi, este foarte importanta repetitia si dezbaterea ideilor irationale pentru o perioada ceva mai lunga. Stiu ca in ultima luna te-ai simtit bine si cateodata chiar foarte bine, insa nu esti inca in momentul in care sa raresti sarcinile din psihoterapie. Faptul ca nu le-ai mai facut de 2 saptamani ti-a creat vulnerabilitatea pe care s-a produs aceasta recadere. Bine ar fi sa stabilim impreuna cand sa raresti aceste sarcini si cat. Nu-i nimic, stii ca nu e nevoie sa disperi, iti vei reveni, mai devreme sau mai tarziu, insa hai sa facem tot ce este posibil sa fie mai devreme decat mai tarziu.
Alexandra, ma bucura mult suportul pe care il oferi pe forum celorlalti care sunt in nevoie.
Mi-ar placea tare mult daca ati incerca sa " impregnati" comentariile voastre cu idei din partea de explicatii. De ex., cand Mikken a spus ca s-a simtit " groaznic", sa incercati sa reformulati in termeni rationali si sa-l ajutati sa dezbata aceasta evaluare( esti sigur ca e cel mai rau lucru ce ti s-a intamplat? Oare n-ai mai trait asta si ti-a trecut? Se putea mai rau? Tine la nesfarsit aceasta stare? Cum ai putea sa gandesti rational? etc)

Vladut, bine ai venit pe forum si ma bucura ca esti atat de activ! Rugamintea mea ar fi sa invcerci sa faci ce am recomandat mai sus. In ce sedinta esti? Poti reformula afirmatiile tale prin prisma explicatiilor din primele 3 sedinte? I-ar ajuta foarte mult pe cei de pe chat daca ai face asta, mai ales ca esti atat de implicat si activ.

Inca o data, ma bucur ca forumul acesta devine din ce in ce mai folositor!

O zi frumoasa!
Psiholog Gabriel Dinu
Psiholog Gabriel Dinu
vladut
Mesaje: 27
Membru din: Mar Noi 20, 2012 4:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de vladut »

Da asa e ma confrunt si eu cu aceste probleme si vreau sa ajut si eu lumea ca sa uitam de gandurile negative.
vladut
Mesaje: 27
Membru din: Mar Noi 20, 2012 4:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de vladut »

Domnu Psiholog nu am facut nicio sedinta de psiholterapie incerc sa ma controlez singur cand imi vine starea brusc fac o rugaciune si totul dispare.
vladut
Mesaje: 27
Membru din: Mar Noi 20, 2012 4:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de vladut »

Sunt constient ca nu am ce pati ceva grav. Da nici nu vreau sa cad in extrema cealalta sa iau medicamente.
Mikken
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 23, 2012 3:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Mikken »

Cu siguranta nu sunt in momentul in care sa raresc psihoterapia. M am lasat pacalit de faptul ca m am simtit bine o perioada si nu am mai intrat in.program 2 saptamani. Nu voi mai repeta greseala.

NU FACETI CA MINE !
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Mikken cred ca toti am avut sentimentul asta, atunci cand nu ne simtit bine incercam sa gasim ceva sa ne faca bine iar atunci cand ne simtim bine ne bucuram de stare, dar asta nu inseamna ca ai gresit ci ca trebuie sa incerci sa scrii si atunci cand te simti bine dar si rau!!Eu asa am facut si uitandu-ma in jurnal imi pot da seama cate zile bune am avut si cate rele!!
Vladut, nici eu nu am apelat la inceput la medicamente, de ce ai impresia ca sunt groaznice sau catastrofale??Un diabetic sau un hipertensiv daca nu ia tratamentul ii face bine??Exista un moment in viata cand organismul se dezechilibreaza si are nevoie de ajutor!!
Mikken
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 23, 2012 3:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Mikken »

Corect. Am fost extrem de egoist pana acum si nu numai ca am scris aici doar cand m-am simtit rau dar si lectiile din program le am accesat tot doar la greu. Cand mi a fost bine am uitat de site si forum. Si uite unde am ajuns. Dar greseala asta nu se va ma repeta.

Acum intru la doamna psihiatru. O sa va anunt ce mi a spus.
Mikken
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 23, 2012 3:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Mikken »

vladut scrie:Domnu Psiholog nu am facut nicio sedinta de psiholterapie incerc sa ma controlez singur cand imi vine starea brusc fac o rugaciune si totul dispare.
Am omis mesajul asta. Eu zic ca meriti un ban pe ip ptr modul in care, mai voalat ce-i drept, ne iei la misto.


Alexandra, revin cu vesti de la psihiatru. Acum iau cipralex pastila intreaga si dimineata si la pranz, anxiarul a ramas la fel, mi-a marit spitominul de la 5 mg la 10mg dimineata si la pranz si mi-a introdus o pastila de eglonyl seara. Cu promisiunea ca daca ma tin si de psihoterapie si sedintele cu Gabi asa cum trebuie, din ianurie o sa inceapa sa mi le reduca treptat. :D
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Mikken ma bucur ca ai scris, te simti mai bine?
Mikken
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 23, 2012 3:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Mikken »

Da, Alexandra, cu siguranta ma simt mult mai bine decat azi de dimineata. Sunt doar putin trist si am o mica durere de cap ( probabil cauzata de framtarile de cateva ore de dimineata ), in rest, nu mai simt nici gol in stomac, nu imi mai vine sa plang, mi-a revenit si pofta de mancare. Sper sa fi fost un atac de panica cauzat de o recadere scurta, care sa nu mai dureze si zilele urmatoare. :D
Scrie răspuns